top of page

Imamo ga, dijaško Podjetje leta 2025!

  • zzspm6
  • 6 days ago
  • Branje traja 7 min

Dijaško podjetje leta je postalo podjetje Sound & Round!


Besedilo: Špela Pezdir

Foto: Tadej Kreft

 

V četrtek, 15. maja 2025, je na Gospodarski zbornici Slovenije potekal finale že 12. nacionalnega tekmovanja iniciative Moje podjetje, ki celotno šolsko leto poteka pod okriljem organizacije Junior Achievement Worldwide. Slednja je bila že večkrat nominirana za Nobelovo nagrado za mir. Na dogodku se je predstavilo 25 najboljših dijaških podjetij, ki so se pred tem izkazala na šestih lokalnih tekmovanjih po vsej Sloveniji in uspešno prepričala strokovne komisije.

 

V letošnjem letu je v iniciativi Moje podjetje sodelovalo rekordno število udeležencev. Skupaj je bilo vključenih 28 šol, 69 učiteljev ter 900 dijakov, ki so skupaj ustanovili kar 190 dijaških podjetij. Na zaključno tekmovanje se je prijavilo 103 dijaških podjetij, ki združujejo 441 dijakov iz 25 srednjih šol. V šolskem letu je dijake podpiralo kar 151 podjetnikov in strokovnjakov – z mentorstvom dijaških podjetij, mentoriranjem ekip na inovacijskih kampih, srečanji na uvodnih dogodkih ter sodelovanjem v vlogi članov žirije. Tekmovanje je potekalo na regionalnih izborih v Ljubljani, Kopru, Celju, Novem mestu in Naklem, kjer so zmagovalci napredovali na finalno predstavitev v Ljubljano. Tam so se pomerili v več kategorijah, med njimi tudi za naziv Podjetje leta. Zmagovalci te kategorije pa bodo zastopali Slovenijo na mednarodnem evropskem tekmovanju GEN-E v Atenah. 

 

Zmagovalec vodilne kategorije »Podjetje leta« je postalo dijaško podjetje Sound & Round d.d., ki prihaja s Šolskega centra Škofja Loka, Srednje šole za lesarstvo. Njihov izdelek, ki so ga razvijali skozi vse šolsko leto, so leseni zvočniki – cenovno dostopni, izdelani iz naravnih materialov slovenskega porekla ter zasnovani tako, da so preprosti za uporabo tudi starejšim uporabnikom. Uspešno so jih že predstavili in prodajali na različnih sejmih, kjer so navdušili s svojo inovativnostjo. Ambiciozno razmišljajo tudi o predstavitvi na platformi Kickstarter. Na svoji razvojni poti so sodelovali z vrtcem, kateremu so podarili nekaj zvočnikov za predvajanje pravljic otrokom, ter z Zavodom za gluhe in naglušne, kjer so uporabniki preizkusili njihove izdelke in podali dragocene povratne informacije, ki so jih vključili v nadaljnje izboljšave. Poseben poudarek dajejo tudi družbeni odgovornosti – del izkupička od vsakega prodanega zvočnika namenijo za pomoč otrokom.


Tudi letos so dijaki navdušili s svojo inovativnostjo, ustvarjalnostjo in izjemno učinkovitostjo. Številni so v svoje projekte uspešno vključili elemente krožnega gospodarstva ter tesno sodelovali z lokalnim okoljem. Vsa dijaška podjetja, ki so se v tem šolskem letu potegovala za nagrade, so predstavljena na spletni tržnici, ki smo odprli ob tej priložnosti.


Vstopite na tržnico in spoznajte izjemne ideje dijakov v šolskem letu 2024/2025!


Iniciativa Moje podjetje že 12 let poteka pod okriljem Zavoda za spodbujanje podjetnosti mladih oz. Junior Achievement Slovenija. Gre za neprofitni zavod, ki je del mednarodne organizacije Junior Achievement Worldwide. V sodelovanju s Fundacijo UniCredit in skupino UniCredit izvaja program Moje podjetje ter sorodne pobude za spodbujanje podjetnosti in širjenje podjetniškega znanja še v desetih drugih evropskih državah.


V okviru programa Moje podjetje dijaki, stari med 14 in 19 let, pod mentorstvom učiteljev in zunanjih strokovnjakov v enem šolskem letu spoznajo številne vidike delovanja podjetja. Srečujejo se z resničnimi izzivi razvoja poslovne ideje – od priprave poslovnega modela, raziskave trga, razdelitve vlog v podjetju, izdelave prototipa in proizvodnje do

trženja in prodaje izdelka ali storitve. Vse to poteka ob spodbujanju odgovornosti, podjetniškega razmišljanja in učenja skozi lastno izkušnjo.


Pomembno je poudariti, da številni učitelji izvajajo program Moje podjetje poleg svojih rednih pedagoških obveznosti, in to že vrsto let zapored. V programu prepoznavajo izjemno dodano vrednost, ki jo ta prinaša mladim generacijam.


Direktorica Junior Achievement Slovenija, Maja Juršič, je posebej izpostavila tudi projekt Re-Power Your Future, katerega namen je večje vključevanje dijakov iz okolij, kjer je pogostejši pojav predčasnega opuščanja šolanja: »S programom Moje podjetje si prizadevamo motivirati dijake za uspešno nadaljevanje šolanja in osebnostni razvoj. Verjamemo, da bomo skupaj z učitelji in mentorji dijake navdušili za uresničevanje idej, jih spodbudili k podjetniškemu razmišljanju ter jim pomagali razumeti, da je izobraževanje ključ do uspeha v življenju. Z našo podporo bodo lažje odkrivali svoja zanimanja in si prizadevali za boljše dosežke.«


Dogodek je dodatno popestrila glasbena skupina ERUPTION z Gimnazije Lava, ki so se ji pridružili tudi dijaki drugih šol Šolskega centra Celje. Njihova mentorica je profesorica glasbe, Metka Jagodič Pogačar.


Letošnjega zaključnega dogodka sta se udeležila tudi Salvatore Nigro, CEO Junior Achievement Europe, in Lorenzo Ramajola, CEO UniCredit Banka Slovenija d.d.

Navdihujoče misli so dijakom namenili tudi:

  • Marko Lotrič, predsednik Državnega sveta Republike Slovenije,

  • Borut Pahor, nekdanji predsednik države in predsednik Zavoda prijatelji Zahodnega Balkana,

  • Zala Tomašič, poslanka Evropskega parlamenta,

  • in Cene Prevc, gostinec ter nekdanji slovenski smučarski skakalec.


Delo dijakov je ocenjevalo kar 48 članov strokovne žirije iz različnih podjetij in organizacij. Ta je skrbno preučila vse predstavitve ter podelila priznanja najboljšim dijaškim podjetjem v naslednjih kategorijah:

 

Priznanja za podjetje leta


1. mesto: Sound & Round d.d. (ŠC škofja Loka, Srednja šola za lesarstvo)


Prvo mesto na tekmovanju in vozovnico za evropsko tekmovanje GEN-E 2025 si je prislužilo dijaško podjetje Sound & Round d.d., ki ga vodijo dijaki Ažbe Jereb (vodja ekipe), Tobija Štalec (vodja proizvodnje), Jan Bernik (vodja prodaje in marketinga) ter Matic Demšar (vodja financ in administrator). Njihovo delo sta spremljala mentor prof. Peter Kurnik in strokovni mentor prof. Klemen Mezeg.

 

»Odločili smo se za delovanje na področju lesarstva, kjer ustvarjamo unikatne, trajnostne in estetsko dovršene lesene izdelke. Naš glavni izziv je bil, kako koristno uporabiti lesne ostanke, ki bi sicer končali kot kurjava. Tako zmanjšujemo količino odpadkov in hkrati povečujemo učinkovitost proizvodnje. Naš osrednji izdelek so leseni ojačevalci zvoka za mobilne telefone, ki delujejo brez elektrike ali Bluetooth povezave. So preprosti za uporabo in ne povzročajo težav z nastavitvami. Z njimi rešujemo dve ključni težavi:

zmanjšujemo izpostavljenost elektromagnetnemu sevanju in spodbujamo uporabo naravnih materialov. Ojačevalci so okolju prijazni, estetski, vzdržljivi in varni za sluh. Ker ne vsebujejo elektronike, se ne morejo pokvariti – razen v primeru fizične poškodbe. So cenovno dostopni širokemu krogu uporabnikov, obenem pa želimo z njimi pomagati tudi gluhim in naglušnim ter širiti ozaveščenost o škodljivih učinkih elektromagnetnega sevanja in onesnaževanja. V prihodnosti načrtujemo prodajo v butičnih trgovinah, sodelovanje s podjetji pri poslovnih darilih ter povezovanje z zavodi za gluhe in naglušne po Sloveniji. Svojo prepoznavnost želimo razširiti tudi prek platforme Kickstarter,« pravjo dijaki iz podjetja Sound & Round.


Z inovativnim pristopom, jasnim družbenim poslanstvom in izjemno predstavitvijo so prepričali strokovno žirijo in si zasluženo zagotovili nastop na mednarodnem odru.



2. mesto: Moč sadja d.d. (Srednja šola za oblikovanje in fotografijo Ljubljana)


Živa Hozjan (direktorica in vodja prodaje), Maša Borštnar (odgovorna za administracijo in proizvodnjo), Vita Dacar (vodja financ), Maka Kermc (vodja trženja), Tajda Bukovnik (vodja kadrov) ter Fabijan Gotard Sušnik (vodja informacijske tehnologije). Pri njihovem delu jih je mentorirala prof. mag. Mateja Podgoršek.

 


3. mesto: miniWhill d.d. (Srednja šola tehniških strok Ljubljana)


Podjetje so ustanovili Žiga Češek (direktor), Tim Podobnik (vodja marketinga in prodaje), Domen Mošnik in Urban Tehovnik (vodji proizvodnje), Jaka Grilj (kadrovnik) ter Matevž Gorjup (finančnik), pri čemer jih je mentorirala prof. Lara Koradin.




Priznanja za najbolj inovativen izdelek/storitev

1. mesto: Thermal Guard d.d. (Gimnazija Jurija Vege Idrija, mentorica Tanja Pirih)

2. mesto: iCare d.d. (Šolski center Celje, Srednja šola za strojništvo, mehatroniko in medije, mentor Matjaž Cizej)

3. mesto: Sound & Round d.d. (ŠC Škofja Loka, SŠ za lesarstvo, mentorja Peter Kurnik in Klemen Mezeg)

 


Priznanja za najboljše poročilo po izboru Ernst & Young

1. mesto: Omorfia d.d. (Srednja ekonomsko-poslovna šola Koper, mentorica Nataša Vrčon Tratar)

2.mesto: HUP, d. d. (Srednja šola tehniških strok Ljubljana, mentorica Lara Koradin)

3.mesto: Sladke sanje, d.d. (Srednja ekonomsko-poslovna šola Koper, mentorica Nataša Vrčon Tratar)



Priznanja za najboljši reklamni film

1. mesto: Prokura d.d. (Šolski center Škofja Loka, Srednja šola za lesarstvo, mentorja Peter Kurnik in Jože Jarc)

2.mesto: WoodCharge d.d. (Srednja elektro-računalniška šola Maribor, mentorja Helena Sternad in Aleš Pukšič)

3.mesto: Eleektra, d. d. (Šolski center za pošto, ekonomijo in telekomunikacije, mentorica Andreja Glavič)



Priznanja za najboljšo predstavitev na odru

1. mesto: Moč sadja d.d. (Srednja šola za oblikovanje in fotografijo, mentorica mag. Mateja Podgoršek)

2.mesto: Talia d.d. (Gimnazija in ekonomska srednja šola Trbovlje, mentorica dr. Špela Režun)

3.mesto: Sound & Round d.d. (Šolski center Škofja Loka, Srednja šola za lesarstvo, mentorja Peter Kurnik in Klemen Mezeg)



Priznanja za najboljšo prodajo

1. mesto: Špajza d.d. (Ekonomska šola Novo mesto, mentorica Mateja Nemanič)

2.mesto: WOODEŠ d.d. (ŠC Novo mesto, Srednja gradbena, lesarska in vzgojiteljska šola, mentor Milenko Vukojević)

3.mesto: Sladke sanje, d.d. (Srednja ekonomsko-poslovna šola Koper, mentorica Nataša Vrčon Tratar)



Priznanja za najboljšo stojnico

1. mesto: Sound & Round d.d. (Šolski center Škofja Loka, Srednja šola za lesarstvo, mentorja Peter Kurnik in Klemen Mezeg)

2.mesto: Safe place d.d. (Šolski center Škofja Loka, Srednja šola za lesarstvo, mentorja Peter Kurnik in Klemen Mezeg)

3.mesto: WoodCharge d.d. (Srednja elektro-računalniška šola Maribor, mentorja Helena Sternad in Aleš Pukšič) in Pralinea d.d. (Šola za ekonomijo. turizem in kmetijstvo Ptuj, mentorica Petra Marovt)



Priznanja za krožno gospodarstvo po izboru EIT Manufacturing

1. mesto: THERMAL GUARD d.d. (Gimnazija Jurija Vege Idrija, mentorica Tanja Pirih)

2.mesto: CleanJet d.d. (Šolski center Škofja Loka, Srednja šola za strojništvo, mentor Tadej Debelak)

3.mesto: Sound & Round d.d. (Šolski center Škofja Loka, Srednja šola za lesarstvo, mentorja Peter Kurnik in Klemen Mezeg)



Priznanja za najboljše podjetje po izboru udeležencev

1. mesto: Sound & Round d.d. (Šolski center Škofja Loka, Srednja šola za lesarstvo, mentorja Peter Kurnik in Klemen Mezeg)

2.mesto: HUP, d. d. (Srednja šola tehniških strok Ljubljana, mentorica Lara Koradin)

3.mesto: Ekofertil d.d. (BIC Ljubljana, Živilska in naravovarstvena šola, mentorica Anita Fajič)



Priznanja za najboljše dijaško podjetje po izboru JA Alumni

1. mesto: Moč sadja d.d. (Srednja šola za oblikovanje in fotografijo, mentorica mag. Mateja Podgoršek)

2.mesto: Zenzibar d.d. (BIC Ljubljana, Živilska in naravovarstvena šola, mentorica Andreja Klun)

3.mesto: Safe place d.d. (Šolski center Škofja Loka, Srednja šola za lesarstvo, mentorja Peter Kurnik in Klemen Mezeg)



Priznanja za najbolj inovativen slovenski prehranski izdelek/storitev

1. mesto: Pralinea d.d. (Šola za ekonomijo. turizem in kmetijstvo Ptuj, mentorica Petra Marovt)

2.mesto: Špajza d.d. (Ekonomska šola Novo mesto, mentorica Mateja Nemanič)

3.mesto: Moč sadja d.d. (Srednja šola za oblikovanje in fotografijo, mentorica mag. Mateja Podgoršek)



Priznanja za najbolj izviren slovenski izdelek/storitev

1. mesto: Sound & Round d.d. (Šolski center Škofja Loka, Srednja šola za lesarstvo, mentorja Peter Kurnik in Klemen Mezeg)

2.mesto: miniWhill d.d. (Srednja šola tehniških strok Ljubljana, mentorica Lara Koradin)

3.mesto: Woodeš d.d. (ŠC Novo mesto, Srednja gradbena, lesarska in vzgojiteljska šola, mentor Milenko Vukojević)

 


Priznanje UniCredit Foundation Re-Power Your Future

1. mesto: iCare d.d. (ŠC Celje, Srednja šola za strojništvo, mehatroniko in medije, mentor Matjaž Cizej)

2.mesto: Talia d.d. (Gimnazija in ekonomska srednja šola Trbovlje, mentorica dr. Špela Režun)

3.mesto: Prokura d.d. (Šolski center Škofja Loka, Srednja šola za lesarstvo, mentorja Peter Kurnik in Jože Jarc)

 

Iskrene čestitke vsem letošnjim zmagovalcem!

 

Z vami delimo nekaj foto utrinkov s finalnega tekmovanja z zaključnega dogodka JA Nacionalnega tekmovanja programa Moje podjetje 2025.



Comments


bottom of page