Uspešnost projekta Girls Go Circural v letu 2023
Besedilo: Maja Juršič
Foto: Gimnazija Franca Miklošiča
Girls Go Circular je projekt, ki podpira šolarke in širše, vse študente, da razvijejo svoje digitalne in vodstvene sposobnosti, medtem ko spoznavajo krožno gospodarstvo in iščejo rešitve za trajnostno prihodnost. Ta izobraževalni projekt prispeva k akciji 13 – Akcijskega načrta za digitalno izobraževanje 2021–2027 – Spodbujanje sodelovanja žensk v STEM, ki ga financira EU in izvaja Evropski inštitut za inovacije in tehnologijo, kar nam daje priložnost, da označimo Slovenijo na izobraževalnem zemljevidu Evrope. Več informacij je dosegljivo na spletni strani EIT-Girls Go Circural.
Projekt se je v Sloveniji izvajal že drugo leto pri čemer smo izjemno ponosni na vedno večjo udeležbo mladih in učiteljev. Tako smo v letošnjem letu uspeli zaključiti program s 826 mladimi od tega 552 deklet.
Vsako leto Girls Go Circular - v sodelovanju s Evropsko komisijo, Generalnim direktoratom za izobraževanje, mlade, šport in kulturo (DG EAC) - organizira Forum o ženskah in dekletih v STEM področju. Tretja izdaja Foruma je potekala 5. decembra 2023, prenašana v živo iz Bruslja. Ta letni dogodek je postal platforma za vodilne glasove študentov, učiteljev, mentorjev, odločevalcev, raziskovalcev in industrije, ki delajo za resnično enakopravno in vključujočo prihodnost Evrope. V zadnjih treh letih je Forum o ženskah in dekletih v STEM področju pritegnil več kot 2.800 udeležencev, da bi identificirali ključna dejanja za premostitev razlike med spoloma na področju STEM in IKT, razgradili spolne stereotipe in osnažili dekleta, da sledijo kariernim sanjam v znanosti in tehnologiji.
Foruma se lahko udeležijo dekleta, ki sodelujejo na dodatnem izzivu pripravljenem s s strani organizatorjev programa. V letošnjem letu so dekleta za sodelovanje pripravila idejo o robotu za rešitev okolijskega vprašanja po lastni izbiri v svoji šoli ali mestu. Da bi dijakinje predstavile svojo idejo, so morale razviti prototip robota in ga predstaviti v 3-minutnem predstavitvenem videu v angleščini. Ni bilo potrebno, da prototip deluje. Vendar so dijakinje morale razmisliti o materialih, potrebnih za izdelavo svojega robota v resničnem življenju, ciljnih uporabnikih njihovega izdelka, njegovih funkcionalnostih in vplivu na okolje.
V izzivu je sodelovalo 270 deklet iz 20 evropskih držav. Ena ekipa iz vsake države je bila povabljena, da odpotuje v Bruselj, da bi predstavila svojo idejo o robotih na forumu Women and Girls in STEM. Zmagovalna ekipa iz Slovenije je bila izbrana iz Gimnazije Frana Miklošiča Ljutomer (Iva Jaklin, Lana Rajh in Zala Vaupotič) in je delovala pod mentorstvom prof. Nine Žuman. Oglejte si njihov video s katerim so osvojile izziv!
Dekletom še enkrat čestitamo za izjemen uspeh in z vami delimo nekaj njihovih fotografij z dogodka.
Prav tako smo izjemno hvaležni za sodelovanje vsem šolam vpetim v projekt. V letošnjem letu jih je sodelovalo kar 22. Naj jih še navedemo:
Biotehniški izobraževalni center Ljubljana, Živilska in naravovarstvena šola
Gimnazija Novo mesto
Osnovna šola dr. Bogomirja Magajne Divača
Osnovna šola Vižmarje-Brod Ljubljana
Šolski center Ptuj, Šola za ekonomijo, turizem in kmetijstvo
Srednja šola Slovenska Bistrica
Škofijska klasična gimnazija Ljubljana
Srednja zdravstvena šola Murska Sobota
Osnovna šola Železniki
Šolski center Velenje, Šola za storitvene dejavnosti
Osnovna šola Kajetana Koviča Poljčane
Ekonomska gimnazija in srednja šola Radovljica
Gimnazija Franca Miklošiča Ljutomer
Srednja šola za farmacijo, kozmetiko in zdravstvo Ljubljana
Srednja elektro-računalniška šola Maribor
Strokovno izobraževalni center Brežice
Strokovni izobraževalni center Ljubljana
Gimnazija Lava Celje
Srednja šola za oblikovanje in fotografijo Ljubljana
Šolski center za pošto, ekonomijo in telekomunikacije Ljubljana
Šolski center Novo mesto, Srednja gradbena, lesarska in vzgojiteljska šola
Biotehniški center Naklo
Šolski center Ptuj, Šola za ekonomijo, turizem in kmetijstvo
Comments